Opravy ortopedické obuvi

Ortopedickou obuv na poukaz může odborný lékař předepsat ve většině případů pouze jednou za dva roky. Proto je nutno sledovat stav opotřebení vaší ortopedické obuvi.

                                  před opravou                                                  po opravě
    

 

Používáním se některé části obuvi opotřebovávají více, jiné méně a proto je oprava obuvi jedinou možností, jak učinit pomůcku správně funkční a sloužící pacientovi na další období.

Opravu obuvi můžeme rozdělit na opravu svršku, opravu spodku a opravu nebo výměnu plastické vložky. Oprava protetické části obuvi je velice důležitá, protože užívání sešlapané, jinak obnošené nebo zdeformované obuvi, může zapříčinit zhoršení komfortu chůze nebo prohlubování ortopedické vady nohy.

Oprava spodku - podle rozsahu opotřebení spodku obuvi se provádí oprava podpatku případně i celé podešve. Oprava spodku ortopedické obuvi se provádí při nazutém kopytě, aby se obuv, která je nošením zdeformovaná, napnula a srovnala. Po opravě a po vyzutí kopyta opravená obuv drží tvar a má vlastnosti jako obuv nová.

Oprava svršku - oprava svršku obuvi je méně častá. Opravy spočívají hlavně v sešití rozpáraných švů, výměny velcro pásků, opravy patní části podšívky, případně podložení a prošití prasklého nártového dílce.

Oprava plastických vložek - vždy vychází z posouzení stavu poškození vložek. Pokud jsou vložky funkční a méně obnošené, mění se stélka nebo potah vložky, také vložené tlumící dílce a korekce pro podélnou a příčnou klenbu. Při velkém poškození nebo zdeformování je nutné vyrobit vložky nové.

Správně provedenou opravou se životnost ortopedické obuvi několikanásobně prodlužuje.

 

 

 

2009 - www.ortopedickaobuv.eu    ---    Aktualizace: 13-01-2019    ---    webdesign: www.smart.cz